یادی از ریجاب زیبا

هنوز جنگ نشده بود که به دعوت دوستی به کرمانشاه رفتم. دو سه روزی میهمان او بودم و به پیشنهاد او یک روز گرم تابستانی به ریجاب رفتیم. توی مسیر از جاده خاکی کوهستانی آنقدر مناظر زیبا دیدم که هرگز فراموش نمیکنم.
شهر ریجاب شهر انجیرهای درشت و شیرین است که نمونه اش را هرگز در جایی ندیدم.
خانه ها همه با سنگ و مصالح ساختمانی موجود در محل ساخته بودند. ما در خانه یکی از اهالی میهمان شدیم و در ایوان خانه که مشرف به باغ انجیر بود نشستیم و جای شما خالی قلیانی کشیدیم و  هندوانه و انگور و انجیر فراوان خوردیم و مدتی گپ زدیم. چقدر مردم ساده و مهربان و باصفایی داشت.
دو سه روز اخیر که زلزله در آن حوالی آمد، دوباره خاطرات دیدار از ریجاب و دالاهو برایم زنده شد. امیدوارم ریجاب همانطور که در گذشته بود باقی مانده باشد و مردم باصفای آن دیار صدمه ندیده باشند.
این از ریجاب. اما خاطره ای هم دارم از سرپل ذهاب:
تقریبا یکی دو ماه قبل از جنگ باز بهمراه ان دوست کرمانشاهی رفتیم سرپل ذهاب. بیرون شهر لابلای کوههای سربه فلک کشیده تماما صخره ای منطقه خوش آب و هوایی بود که اسمش را فراموش کردم. جایی بود که رودخانه پرآبی از آنجا میگذشت و مردم ماهی های بزرگ از آنجا صید میکردند. همان موقع گاه گاهی صدای انفجار از دور شنیده میشد که میگفتند عراقی ها بسمت مرز ما خمسه خمسه می اندازند.
دو ماه بعد جنگ شروع شد و این دوست کرمانشاهی ما در همان روزهای نخست حمله عراقی ها شهید شد.
این خاطرات را از روی دلتنکی نوشتم. امیدوارم روزی بتوانم دوباره به ایران برگردم و سفری به ریجاب و مناطق اطراف داشته باشم.

براندازی در امریکا و براندازی در ایران

در خبرها آمده بود که یکی از سرمایه داران امریکایی توی روزنامه واشنگتن پست یک آگهی تمام صفحه ای داده مبنی بر اینکه هرکس کمک کند به براندازی ترامپ حاضر است ده میلیون دلار پاداش بدهد.
این خبر را بی بی سی فارسی با شوق و ذوق فراوان در صفحه اول خود آورده است (لینک)
اکنون سوال من این است که واقعا کشورهایی که سیستم حاکمیت آنها برپایه دمکراسی بنا نهاده شده چرا کسی را به اتهام تلاش برای براندازی و توهین به مقدسات دستگیر نمیکنند؟
آیا اتهام براندازی مخصوص کشورهای دیکتاتور زده است یا کشورهای جهان آزاد هم براندازان را دستگیر و شیشه نوشابه تعارف میکنند؟
حقیقتا اگر یکنفر در ایران برای برکناری آقای جنتی مثلا یک آگهی در روزنامه که نه مثلا در فیسبوک یا تلگرام جایزه تعیین کنند چه بلایی سرش می آورند؟
این که انتظار بیهوده ای است. ما توی کشورمان اتهام براندازی نرم هم داریم!
خیلی از روزنامه نگاران و سینماگران و اهالی موسیقی را به اتهام براندازی از نوع نرم دستگیر و زندانی کرده اند.
توی امریکا هزاران نفر از مامورین جمهوری اسلامی تحت عنوان لابی گر یا خبرنگار یا صدها عناوین دیگر حضور دارند و در کمال آزادی از جمهوری اسلامی حمایت میکنند و علیه حاکمیت کشور میزبان فعالیت میکنند.
این درحالی است که در جمهوری اسلامی هرگز به یک خبرنگار امریکایی اجازه نمیدهند هر گزارشی را تهیه کند و با هر کس ملاقات و مصاحبه کند.
بنظر شما رمز و راز این تفاوت در کجاست؟ آیا امریکایی ها خر تشریف دارند و این چیزها را نمی بینند؟

سخنرانی سنگ پای قزوین در مجمع عمومی سازمان ملل

بسم الله الرحمن الرحیم، جناب آقای رئیس! حضار محترم!
جمهوری اسلامی ایران راه اعتدال را در پیش گرفته و به همین خاطر ما درکشورمان با مال باختگان موسسات مالی نشستیم و گفتیم شما اینهمه پول را برای چی توی سپرده های بلند مدت گذاشته اید درحالیکه مردم مستضعف ما در لبنان و سوریه و یمن و بحرین نان شب هم ندارند تا بخورند. لذا با اعتدال آن پولها را گرفتیم و صرف صلح و دوستی بین ملتها کردیم.
اما در زمینه تنش زدایی و پرهیز از خشونت باید به عرض شما برسانم که جمهوری اسلامی همه عناصر تنش زا در داخل کشور را مثل کارگران و دستفروشان و کولبران را با زبان تساهل و تسامح و ابزارهایی مجهز به عطوفت و رافت اسلامی مورد عنایت قرار داده است بطوریکه همین افراد با پای خودشان به پای صندوقها آمده اند و آزادانه به ما رای داده اند.
و اما درمورد برجام باید به اطلاع برسانم که ما از اول راضی به برجام نبودیم. این امریکا بود که خواهش و التماس کرد که بیا باهم برجام بکنیم. حالا من از این تریبون نماز جمعه به شما اعلان میکنم که اگر امریکا برجام را بهم بزند باید بیاید خسارتهای ما را بدهد، اورانیوم ها را پس بدهد، بتن هایی را که در اراک ریختیم را خراب کند و به مثل روز اولش برگرداند و خودش برایمان بمب تولید کند و تحویل ما بدهد. اصلا بهتر است دوسه تا بمب به خودش و اسرائیل بزند به نیابت از ما.
درخاتمه یکبار دیگر اعلام میکنم که ما برای صدور انقلاب با شعر سعدی و حافظ و مولوی رفتیم در سوریه و شهید حججی در آنجا مدافع حرم حافظ و سعدی بود که از شیراز به حلب نقل مکان کرده اند.
والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته
کف زدن حضار!

تو میخوای منو مسلمان کنی؟

سعودی: آقاجان! شما ایرانی ها از جان ما عربستانی ها چی میخواین؟
بسیجی: باید به اسلام ناب محمدی ایمان بیاورید. اسلام شما امریکایی است و بدرد نمیخوره
سعودی: تورو خدا دنیا رو ببین! کی آمده ما را دعوت به اسلام میکنه! عموجان! مگر یادت رفته اسلام اول از طرف ما به سمت شما آمد. این ما بودیم که شما را مسلمان کردیم حالا شما میخواین ما را مسلمان کنی؟
بسیجی: شما اسلام را خوب متوجه نشدی. ما بهتر از شما اسلام را فهمیدیم.
سعودی: آخه دانشمند! آخه همه چیز فهم! تو قران را بهتر میفهمی یا من عرب که زبان مادری ام عربی است؟ مثل این است که یک روسی یا یک چینی بخواهد برای اهالی انگلیس نوشته های شکسپیر را تفسیر کند. البته دور از جان شکسپیر.
بسیجی: درست است که شما به ما حمله کردید و کشور ما را غارت کردید و به مادران ما تجاوز کردید و آنها را بعنوان غنیمت جنگی به اسارت بردید و در بازار مدینه فروختید ولی ما حالا نوبت ماست که به شما طعم شیرین اسلام را بچشانیم.
سعودی: آقاجان! اجداد ما یک غلطی کردند تمام شد رفت. ما الان در قرن ۲۱ هستیم و میخواهیم مثل آدم زندگی کنیم اگر شما اجازه بدین.
بسیجی: شما حق حضرت علی رو خوردید. آب ما با شما توی یک جوب نمیره.
سعودی: مرد حسابی! اصلا فرض کن ما حق علی رو خوردیم ، خب. تو رو سننه؟ به تو چه؟ علی هم یکنفر مثل ما بوده. از نژاد عرب بوده. یکی از آبا و اجداد ما بوده. خودش و فرزندانش کلی از شما ایرانی ها را کشتند. حالا این وسط شما چه کاره اید؟
بسیجی: اهه. تو قران نوشته بعد از محمد باید علی جانشین پیامبر میشد. عید غدیر خم یادته؟
سعودی: اولا توی قران چنین چیزی نوشته نشده. عربی ما بهتر از شماست. غدیر خم هم ساخته شماهاست . توی غدیر خم حرفی از جانشینی زده نشد. اصلا تاریخ اسلام رو ما بهتر میدانیم یا آخوندای شما؟
بسیجی: ای فلان فلان شده وهابی آل سعود! حالا به امام فحش میدی؟ الان از سفارت قطر میرم بالا
سعودی: آقاجان! اون سفارت ما نیس... اون سفارت میانماره. جنوب شرقی آسیا رو دیگه بهم نریز...

برگی از تاریخ

شیخ فضل الله نوری در زمانی که در صحن شاه عبدالعظیم متحصن شده بود و فعالیتهای ضد مشروطه را هدایت میکرد در روزنامه ای که بدین مناسبت منتشر میکرد نوشته است:
"...ما ثابت خواهیم کرد که پارلمانهای اروپایی و قوانین اساسی مربوط به آنها با روح اسلام بهیچوجه سازگاری ندارند. اعمال و کرداری از قبیل آتش بازی- ضیافت های هیئت های سیاسی- رواج آداب و رسوم بیگانگان- سردادن فریادهای هورا- نوشتن شعارهای زنده باد تساوی و برادری- همه از مظاهر زندگی فرنگیان غربی میباشد که با آداب و رسوم مقدس اسلام ابدا سازگاری و انطباق ندارد..."
(کتاب روزنامه شیخ فضل الله نوری- شماره 3 صفحه 199)

امروز نما،روایتی از اپوزیسیون در پاریس و نگاهی تازه به پرونده ترور شاپور...

برای آقا زور بزنید!