فتوا دادن از بیخ و بن غلط است

اصولا فتوا دادن مال دو سه قرن پیش است. مال آن دوره‌ای است که مردم سواد نداشتند. وسایل ارتباط جمعی نداشتند. قانون و نظم و نظام نبود. شعور جمعی انقدر پایین بود که عوام مصلحت خودشان را تشخیص نمیدادند و عقلشان را میدادند دست یک ملایی که مثلا راه و چاه را از هم تشخیص میداد. نه مال الان.
الان یک دوره‌ای شده که شما حتی به بچه‌ات هم نمیتوانی رهنمود بدهی. نسل امروز ذهن پرسشگر و پویایی دارد. نمیشود همینطوری یک نفر از روی باد معده یک جفنگیاتی را بگوید و بقیه هم قبول کنند.
بنظر من توی این عصر و زمانه باید علما دفتر و دستک‌شان را جمع کنند و دکان فتوا دادن را برای همیشه ببندند و درش را گل بگیرند.
فرض کنید همین فردا حکومت جمهوری اسلامی سقوط کند و یک نظام مردمی و متکی بر آرای اکثریت در کشور مستقر شود. در چنین سیستمی تصمیمات و قانون‌گذاریها باید بر اساس منطق علمی و تجارب جهانی و کار کارشناسی ندوین شود و پس از گذراندن مراحل قانونی بعنوان یک اصل پذیرفته شده اکثریت به ممرحله اجرا درآید.
حالا فرض کنید یک گوشکوبی توی حوزه علمیه قم نشسته و شب قبلش لوبیا خورده و بخارات معده‌اش زده بالا و هوس میکند یک فتوای مشدی بدهد و بگوزد به همه ان کار کارشناسی!
خب. با آن وضعیت سنگ روی سنگ بند نمیشود. بخاطر این است که اصولا فتوا دادن مغایر دمکراسی و حتی مغایر یک حکومت معمولی است که میخواهد کارهایش روی حساب و کتاب باشد.
خدا بیامرزد رضا شاه را. چنان این آخوندها را سرجای‌شان نشاند که جرات نمیکردند بیشتر از کوپن‌شان زر زیادی بزنند. متاسفانه پسرش آمد و دوباره این راه فاضلاب را به جامعه باز کرد که فعلا تا خرخره توی این فاضلاب روحانیت گیر کرده‌ایم.

5 Responses
 1. ناشناس Says:

  دو سه قرن پيش هم ملاها فتوا دادن بريم جنگ روسيه، بيحساب كتاب رفتيم جنك، آخر سر هم كلي زمين هامونو از دست داديم. قبلش هم سر جنگهاي صليبي هم مسيحيها و هم مسلمونا فتوا دادن كلي الكي تخمي كشته شدن.
  فتوا مال هيچ زماني نيست. هميشه بد بوده و هميشه بد خواهد بود. گاو وگوساله ها فقط فتوا لازم دارن.


 2. ناشناس Says:

  مردی که فتوت ندارد
  مردی که انصاف ندارد
  مردی که سواد ندارد
  مردی که نمی کارد
  مردی که نمی سازد
  فتوا چگونه می دهد


 3. ناشناس Says:

  زرتشتیان یهودیان ومسیحیان و مردم کشور هایی مانند ایران باید با تشکیل کمیته ها و سازمانهای متحد وبا استفاده از مستندات مورد قبول مسلمانان خاصه شیعیان در کتب معتبر مانند تاریخ طبری تاریخ کامل ابن اثیر ابن خلدون مروج الذهب و صدها سند دیگر در خصوص حملات ،قتل و غارت و نسل کشی اعراب خصوصا در صدر اسلام توسط شخص پیامبر و خلفای راشدین به سازمان ملل و دادگاه لاهه و سایر مراجع شکایت و نسبت به اخذ غرامت از عربستان سعودی اقدام کنند


 4. ابا Says:

  ملا از تو بعیده . اولا رضا خان همونی بود که کاه گل رو سرش می ریخت که بگه من هم مثل شما خرم.

  ثانیا کسروی رو زمان رضا شاه با چاقو تکه پاره کردن و بعد هم قاتلاش سر و مر گنده با فشار روحانیت از زندان اومدن بیرون.

  خلاصه رضا شاه, تو شهر کورها پادشاه بود. وگرنه اون هم یه پخی بود مثل بقیه.


 5. ناشناس Says:

  توهین کردن چی؟ از بیخ و بن درست است یا غلط است؟


ارسال یک نظر